Vaše otázky

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY O HYPNOPÔRODE

 

PREČO SA ROZHODNÚŤ PRE KURZ HYPNOPOROD SLOVAKIA™ ?

element_9_aaf917e1b4287c399da684a82dbbd6ff-117-Alem-DOlhar_Vivian-Scaggiante

  • NAŠE VÝSLEDKY HOVORIA ZA VŠETKO! 🙂
  • Zakladateľka Hypnopôrodu Slovakia ™, Miroslava Peťkovábola prvou certifikovanou lektorkou kurzov HypnoPôrod – Monganovej metódy na Slovensku. Mirka ako prvá predstavila túto metódu na Slovensku už v roku 2011. Rokmi štúdia u ďaľších svetoznámych odborníkov a rokmi praxe ako klinická hypnoterapeutka, trénerka aj dula, vytvorila postupne kurzy Hypnopôrodu prispôsobené potrebám slovenských mamičiek s pridanými hodnotami a vylepšené učením ďaľších svetoznámych odborníkov. V roku 2014 založila dnes už celoslovenskú organizáciu Hypnpopôrod Slovakia™ . Vďaka Mirke je dnes metóda Hypnopôrodu dostupná takmer v každom meste Slovenska.
  • Na Slovensku pôsobíme už od roku 2011 a našimi kurzami prešlo už viac ako 2000 spokojných mamičiek a oteckov, ich skúsenosti hovoria za všetko, prečítajte si TU.Naše kurzy navštevujú mnohí slovenskí pôrodníci, pôrodné asistentky, duly či dokonca známe osobnosti z televíznych obrazoviek. O našich kurzoch sa písalo aj v mnohých médiách, viac TU. 
  • Našim mamičkám sme k dispozícii počas celého tehotenstva, pôrodu aj po ňom. Po kurze sa pravidelne stretávame minimálne raz do mesiaca na 2h lekcie za účelom trénovania naučených techník a relaxácií a vzájomnej podpory
  • Okrem pravidelných stretnutí ponúkame našim maminkám ďaľśí bonus, a to 3 hodinový laktačný kurz s uznávanou slovenskou laktačnou poradkyňou, Silviou Galatovou.
  • Naše kurzy sú špeciálne zostavené a prispôsobené potrebám slovenských mamičiek. Všetky materiály sú originálne, v slovenskom jazyku.   

 

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY O HYPNOPÔRODE

 

Čo je hypnopôrod?

Hypnopôrod je pôrodná metóda zameraná na prípravu budúcich rodičov na pokojný a bezpečný pôrod. Kurzy hypnopôrodu ponúkajú prepracovaný program, v rámci ktorého si osvojíte overené techniky hlbokej relaxácie, vizualizácie a autohypnózy. Ich cieľom je pomôcť vám docieliť príjemnejší pôrod. Metóda hypnopôrodu podnecuje pokojné, vyrovnané a prirodzené tehotenstvo, pôrod a vytváranie citových väzieb s dieťaťom v rámci celej rodiny.

Ako sa hypnopôrod odlišuje od iných metód predpôrodných príprav?
Na rozdiel od iných pôrodných metód, ktoré vás učia zvládať bolesť, hypnopôrod vychádza z predpokladu, že pôrod nemusí byť nevyhnutne bolestivý, ak je matka náležite pripravená a uvoľnená. Ak ženy pochopia, že bolesť spôsobujú hormóny, ktoré produkuje strach, naučia sa strach odblokovať a namiesto toho vytvárať v tele endorfíny — hormóny šťastia a duševnej pohody. Potom dokážu premeniť pôvodné očakávania dlhého a bolestivého pôrodu na očakávania príjemnejšieho pôrodu. Namiesto vyčerpávajúceho plytkého dýchania a techník odvádzania pozornosti, ktoré sú typické pre klasické programy „prípravy na pôrod“, si budúce mamičky aplikujúce metódu hypnopôrodu osvoja techniku hlbokého brušného dýchania a úplnej relaxácie, ktorá im počas pôrodu umožní pracovať v harmónii so svojím telom a svojím dieťaťom. Výsledkom je kratší a pokojnejší pôrod tak pre matku, ako i pre jej dieťa.

Akú úlohu zohráva pôrodný spoločník?
Pôrodný spoločník/partner podľa výberu nastávajúcej mamičky je neoddeliteľnou súčasťou skúsenosti s hypnopôrodom. Pôrodný spoločník/-čka robí cvičenia spolu s budúcou mamičkou a pomáha jej pripraviť sa na hlbokú relaxáciu. Počas pôrodu pôrodný spoločník/-čka usmerňuje rodiacu mamičku pomocou hypnotických pomôcok, relaxačných techník a vizualizácií, upokojuje ju, zabezpečuje utišujúce opatrenia, a nakoniec sa pripojí k vítaniu nového dieťatka, často tým, že ho vezme do náručia, len čo sa narodí.

Budem v bezvedomí, alebo si budem pôrod pamätať?
Napriek mylným predstavám a rôznym dezinformáciám určite nebudete počas autohypnózy v bezvedomí. Hoci je mamička absolvujúca hypnopôrod v stave hlbokej relaxácie, je súčasne pri plnom vedomí ako aktívna účastníčka pôrodného procesu, a kedykoľvek chce, môže sa rozhodnúť vrátiť do konverzačného stavu alebo byť mobilná. Mamičky absolvujúce hypnopôrod majú často skreslený pojem o čase a ľudia ani pôrodné prostredie ich nerozptyľujú, pretože sa sústreďujú na pôrod a svoje dieťa.

Bude pre mňa hypnopôrod prospešný, ak sa nerozhodnem pre prirodzený pôrod, alebo ak si okolnosti vyžiadajú lekársky zásah, prípadne chirurgický zákrok?
Určite bude. To, čo sa naučíte na kurzoch hypnopôrodu, vám pomôže osvojiť si techniky relaxácie, ktoré budú prospešné pre vás i pre dieťa bez ohľadu na vašu pôrodnú skúsenosť. V prípade, že bude pri vašom pôrode potrebný lekársky zásah akéhokoľvek druhu, budete sa vedieť ľahšie upokojiť a získať nad sebou kontrolu. Mamičky, ktoré sa zo zdravotných dôvodov potrebovali podrobiť plánovanému cisárskemu rezu, uvádzajú, že boli úplne uvoľnené pred zákrokom, počas neho i po ňom. Mnohé z nich dokonca potrebovali po pôrode menej alebo žiadne lieky a vo veľmi krátkom čase boli schopné vrátiť sa do režimu normálneho fungovania.

Je pravda, že vďaka hypnopôrodu zažijem bezbolestný pôrod?
Hypnopôrod nesľubuje bezbolestný pôrod, hoci mnohé mamičky, ktoré využili túto metódu, skutočne potvrdili, že ich pôrod bol relatívne bezbolestný, resp. dal sa ľahko zvládnuť. Keď sa odstráni príčina bolesti — a tou je strach, ktorý spôsobuje sťahovanie svalov panvového dna —, pôrod môže prebehnúť v kratšom čase a oveľa pokojnejšie. Uvoľnené telo ženy začne produkovať endorfíny, prírodné relaxanciá. Hoci ženy rodiace technikou hypnopôrodu môžu stále vnímať pocity zvierania alebo tlaku, väčšina opisuje svoju pôrodnú skúsenosť ako harmonickú spoluprácu so svojím telom prostredníctvom pocitov, čo im umožnilo vyhnúť sa neznesiteľnej bolesti, o akej často hovoria ženy, ktoré sa rozhodli pre iné metódy pôrodnej prípravy.

Čo ak môj lekár/pôrodná asistentka nevie, čo je hypnopôrod? Môžem aj napriek tomu použiť túto metódu? Ako mi moji poskytovatelia zdravotnej starostlivosti môžu pomôcť dosiahnuť pokojný pôrod pomocou tejto metódy?
Čoraz viac poskytovateľov zdravotnej starostlivosti si začína uvedomovať výhody hypnopôrodu. Mnohé nemocnice dnes už ponúkajú v rámci svojich vzdelávacích programov hypnopôrod ako jednu z možností pôrodu; o hypnopôrode sa dokonca učia i medici na niektorých lekárskych fakultách. Ak váš lekár alebo opatrovateľ nemá vedomosti o hypnopôrode, využite príležitosť ešte na začiatku svojho tehotenstva a porozprávajte sa s ním o technikách, ktoré budete využívať, a type kľudného prostredia, aké si želáte pri pôrode. Na kurze hypnopôrodu sa naučíte, ako si vytvoriť tzv. plán preferencií pôrodu, ktorý vám pomôže komunikovať svoje želania, ciele a preferencie svojmu lekárovi či pôrodnej asistentke.

(ZDROJ: INŠTITÚT HYPNOPÔRODU® – HYPNOBIRTHING® INSTITUTE)